EU ECOLABEL

EU Ecolabel – AB Ecoetiket Nedir?

EU Ecolabel (AB Ecoetiket), üreticiler, ithalatçılar ve perakendecilerin ürünleri için belirli kriterlere uygunluk sonucu hak kazanabileceği gönüllü bir çevresel etiket programdır.

EU Ecolabel İşleyişi Avrupa Parlamentosu ve Konsey Yönetmeliği ile belirlenen EU Ecolabel yönetimi ise Avrupa Birliği üyesi devletlerin ve diğer paydaşların organlarıyla birlikte Avrupa Komisyonu tarafından yürütülür.

İşletmeniz için Eu Ecolabel

Piyasadaki yaklaşık 37.000 ürün ve hizmetle EU Ecolabel, Avrupa çapında tanınan ve güvenilen bir çevresel etiket sistemidir. Bu pazara giriş yapmak ve ürünlerinin çevresel etkilerini ölçülebilir hale getirmek isteyen üreticiler için EU Ecolabel doğru bir seçim olmaktadır.

EU Ecolabel ile;

  • Üretici ve Tüketiciler arasında güven artarak tüketiciler marketten aldıkları ürünlerin kendi sağlıklarına ve çevre sağlığına zararsız olduğu bilincinde olmaktadır.
  • Üretici firmalar sektörde ve rakiplerin arasından pozitif ayrışabilmektedir.
  • Kurumlar arası satın alma süreçlerinde eko etiket taşıyan ürünlere olan ilgi giderek artmaktadır. EU Ecolabel bu gerekliliği karşılamaktadır.
  • Ürünlerin EU Ecolabel kriterlerine uyup uymadığını kontrol etme sürecinde ürünlerin ve üretim aşamalarının optimize etme yolları ortaya çıkmaktadır.

EU Ecolabel Kriterleri Nasıl Oluşturulmaktadır? 

EU Ecolabel Kriterleri Nasıl Oluşturulmaktadır?Bir ürünün yaşam döngüsü, pamuk (tekstil için) veya ahşap (kâğıt ürünleri için) gibi hammaddelerin madenciliği veya yetiştirilmesi ile başlar. Ürün imha edildiğinde veya geri dönüştürüldüğünde imalat, paketleme, dağıtım, kullanım ve son olarak "Yaşam Sonu" aşamasına devam etmektedir.

EU Ecolabel ürün kriterlerini geliştirilirken de ürünün en fazla çevresel etkiye sahip olduğu aşamaya odaklanır ve bu da her ürüne göre farklılık göstermektedir.

Buna ek olarak, ürüne özel geliştirilen kriterler, EU Ecolabel etiketi taşıyan ürünlerin yüksek performansla kaliteli olmasını sağlamaktadır.

Kriterler belli zaman aralıklarında, uzman ve paydaşlar tarafından şeffaf bir şekilde geliştirilmekte ve revize edilmektedir